ANTİKOR TESTİ NEDİR ? NASIL YAPILIR ?
Antikorlar vücudun bağışıklık sisteminin antijenlere, yani virüs, bakteri, mantar, parazit ve yabancı cisimlerin parçalarına bir anahtar-kilit gibi bağlanabilen özel, Y-şekilli proteinlere verilen isimdir.

Antikor Nedir?


Antikorlar vücudun bağışıklık sisteminin antijenlere, yani virüs, bakteri, mantar, parazit ve yabancı cisimlerin parçalarına bir anahtar-kilit gibi bağlanabilen özel, Y-şekilli proteinlere verilen isimdir. Aynı zamanda immunoglobulin olarak da adlandırılan antikorlar vücutta yabancı herhangi bir antijeni bulmak ve onunbağışıklık sistemitarafından yok edilmesi için işaretlemekle görevlidir. Antikorların işaretleme süreci buldukları hedefe bağlanmaları ile başlar. Ardından bağışıklık sistemi tarafından bu yabancı maddeyi imha edecek ya da etkisiz hale getirecek bir dizi eylem tetiklenir.


IgM ve IgG Antikor Testleri Nedir?


Erken evre antikoru olarak tanımlanan IgM antikoru, kişinin yakın bir zamanda koronavirüs ile karşı karşıya kaldığını gösterir. IgM antikorları koruyucu özelliği taşımamaktadır. Yapılan çalışmalar, bu antikorun, ekseriyetle 7. günden itibaren saptanabildiğini göstermiştir. Bununla birlikte yine aynı çalışmalarda, IgM antikorunun 21. günden itibaren kaybolduğu ileri sürülmüştür.


IgG antikoru, COVID-19’un geç döneminde ortaya çıktığı için geç cevap antikoru olarak bilinir. Bu antikor, bağışıklık sisteminin virüse karşı yeterli yanıt verdiğini göstermekle beraber koruyucu antikorların oluştuğuna işaret eder. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda, IgG antikoru üretiminin enfeksiyonun 14. günü itibarıyla başladığı ve uzun süreli bağışıklık sağladığı ortaya çıkmıştır. IgG antikorunun bağışıklık sağlama sebebi ise kanda kalmaya devam ediyor olmasıdır.Antikor Testi Nasıl Yapılır?


Antikor testi basit iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan ilki hızlı tanı kitleridir. Evde de uygulanabilen bu kitler 15 dakikada sonuç vermektedir. Ancak antikor üretimi belirli bir zaman aldığı için, virüs vücuda girdikten sonraki ilk günler yapılan test sonuçları güvenilir olmamaktadır. Antikor testi konusunda ikinci yöntem ise laboratuvar ortamında analiz edilen kan örnekleridir. Kan örnekleri ile yapılan testler daha doğru sonuçlar vermektedir. Bu örnekler laboratuvar ortamında titizlikle incelendiğinden 3-5 gün gibi uzun bir süre sonunda sonuç verir.